وبلاگ تکی

پودر بندکشی چیست؟! _ زمان مطالعه 4 دقیقه

پودر بندکشی چیست

 

یک بندکشی خوب، با دوام، بدون جذب آلودگی و تغییر رنگ جلوه ای صد چندان به کاشی و سرامیک شما می دهد.در روش سنتی از دوغاب سیمان سفید و پودر سنگ استفاده می‌‌شد، که برای افزایش روان روی و نفوذ در درزها و … باید تا حد زیادی آب به آن اضافه کرد که همین میزان زیاد آب در گذر زمانی نه چندان طولانی پس از تبخیر آب سبب فرو رفتگی بندها شده که این فرورفتگی محل تجمع آلودگی و جرم خواهد شد.

جالب اینکه استفاده از ابزار ضدعفونی و پاک کننده‌هایی مانند جوهر نمک، انواع اسیدها و … به تدریج باعث برداشت این لایه شده و با ایجاد تخلخل نفوذ جرم را افزایش داده و موجب آلودگی بیشتر و سریعتر بندها خواهد شد، علاوه بر این مشکل، وجود جرم در بندها به تدریج باعث ایجاد و تغییر رنگ کاشی مجاور (خصوصاً در رنگهای روشن تر خواهد بود) آن شده و اندک اندک روی بافت کاشی هم ایجاد اثر ماندگار جرم خواهد داشت .

عمده زیبایی کاشی کاری به بندکشی آن می باشد.پودر بندکشی بر پایه سیمانی بوده و برای مصرف فقط آب به آن اضافه می شود و سپس می‌توان آن را به شیوه‌های مختلفی در فواصل میان کاشی‌ها و سرامیک‌ها به کاربرد.به طور کلی پودرهای بندکشی در دو نوع پایه سیمان و پایه اپوکسی ساخته می‌ شوندکه نوع پایه اپوکسی امروزه خواهان بیشتری دارند.

از این لینک نکات قبل از خرید را مطالعه کنید.

 

خواص پودرهای بندکشی

 

ایجاد ارتباطی مستحکم و پایدار مابین مواد و مصالح ساختمانی با پر نمودن درزها و ممانعت از کنده شدن آنها

چسبندگی زیاد در دیوارهای سرامیک و کاشی و…

تشکیل یک پوشش محافظتی و عایق برای ممانعت از ورود آب و رطوبت به طبقات زیرین

تعبیه یک لایه محافظتی با خاصیت آنتی باکتریال برای ممانعت از تکثیر باکتری ها و قارچ ها در مکانهایی مانند استخر،حمام، سرویس های بهداشتی و سایر محیط های مرطوب و نم دار

مقاوم و مستحکم کردن سطح های مورد استفاده در برابر ترک خوردگی و شکستن

سهولت اجرایی و نبود انقباضات در زمان خشک شدن ملات و تمیز کاری نهایی در کاشی کاری

تنوع رنگ در این فراورده که باعث زیبایی دوچندان و رنگ پردازی های متنوع در کار شده است و برای انواع بندکشی دیوار سنگی نیز مناسب می باشد.

معمولا جهت بندکشی کاشی و سرامیک به طور سنتی که از سیمان سفید مخلوط با رنگ دانه های پودری استفاده می شود که با توجه به کیفیت پایین آن پس از مدتی ترک خورده و کثیف شده و شکل و ظاهر نازیبایی به خود می گیرد و به راحتی کنده خواهد شد. از این رو امروزه استفاده از انواع پودرهای بندکشی به صورت گسترده ای رواج پیدا کرده است.

 

پودر بندکشی

 

انواع پودر بندکشی

 

پودر بندکشی آجر

در ساخت این نوع از پودرهای بندکشی از سیمان پرتلند و پودر سنگ استفاده می‌شود. اندازه دانه‌های این نوع از پودرها نسبت به پودرهای بندکشی مورد استفاده در کاشی و سرامیک عمدتاً درشت‌تر بوده و از این می‌توانند برای پر کردن فواصل ۶ تا ۲۰ میلی‌متری مورد استفاده قرار گیرند. به دلیل استفاده از این پودرهای بندکشی در فضاهای خارجی مقاومت در برابر شرایط آب‌وهوایی مختلف در آن‌ها بسیار بالا است.

 پودر بندکشی کاشی و سرامیک

رایج‌ترین انواع در نوع خود هستند. عمدتاً در فضاهای داخلی مانند آشپزخانه‌ها و سرویس‌های بهداشتی استفاده می‌شوند. به همین دلیل از اهمیت بیشتری برخوردار هستند و انواع مختلفی از آن در بازار موجود است که در بالا به چند مورد از آن‌ها اشاره شد. اندازه بسیار ریز، مقاومت در برابر نفوذ رطوبت و همخوانی با فضای داخلی از مهم‌ترین نکاتی هستند که در انتخاب و کاربرد این نوع از پودرهای بندکشی مد نظر قرار می‌گیرند.

پودر بندکشی سنگ

فواصلی که در میان سنگ‌ها وجود دارد نسبت به مصالح دیگر بیشتر است و به همین دلیل از پودرهای با اندازه‌های درشت‌تر استفاده می‌شود. مانند پودرهای بندکشی آجر، این پودر‌ها در تماس مستقیم با شرایط آب و هوایی مختلف هستند و به همین دلیل از نظر مقاومت و استحکام از دو نوع دیگر بالاتر هستند. از نظر قیمت نیز با توجه به اینکه چندان فرآیند و مواد خاصی در ساخت آن‌ها به کار برده نمی‌شود، ارزان‌تر از دو نوع دیگر است.

 

انواع پودر بندکشی بر اساس ترکیب مورد استفاده

 

پودر بندکشی پلیمری

همان‌طور که از اسم این نوع از پودرها بر می‌آید، مواد پلیمری نانو ماده اصلی به کار رفته در ساخت آن‌ها هستند. اصطلاح نانو در این نوع از پودر اشاره به اندازه بسیار کوچک آن‌ها دارد. مواد پلیمری در ترکیب با سیمان پرتلند ترکیب خوبی را تشکیل می‌دهند. اندازه کوچک این پودرهای بندکشی به آن این امکان را می‌دهد که به خوبی در فاصله میان کاشی‌ها و هر مصالح دیگری جایگیری کنند و یک ساختار بسیار مستحکم و غیرقابل نفوذ را به دست دهند. لاتکس نوع خاصی از پلیمرها هستند که در ساخت انواع پودرهای بندکشی به کار برده می‌شود. لاتکس باعث بهبود خاصیت انعطاف‌پذیری پودرهای بندکشی می‌شود.

 پودر بندکشی رنگی

پودرهای بندکشی اکثراً به رنگ سفید در سرویس‌های بهداشتی به کار می‌روند اما گاهی نیز میان رنگ این پودرها و رنگ کاشی و سایر مصالح آن همخوانی لازمه برقرار نمی‌شود و ترکیب رنگی حاصله چندان باب میل نخواهد بود. از این رو بسیاری از شرکت‌های تولید کننده پودرها سعی می‌کنند که محصولات خود را در طیف رنگی متنوعی در دسترس کاربران قرار دهند.

پودر بندکشی آنتی باکتریال

بسیاری از ساختمان‌های بهداشتی از جمله بیمارستان‌ها و درمانگاه با توجه به کاربری که دارند ترجیح می‌دهند که از کاشی و سرامیک‌های آنتی باکتریال استفاده کنند تا از هر گونه رشد میکروارگانیسم‌های خطرناک مانند باکتری و میکروب جلوگیری کنند. در صورتی که فواصل میان کاشی‌ها و سرامیک‌های کف و دیوار از مواد غیر آنتی باکتریال و معمولی پر شده باشد، تمامی هزینه و زحماتی که برای استفاده از مصالح آنتی باکتریال به کار گرفته شده است به هدر خواهد رفت. به همین دلیل در کنار کاشی‌ها و سرامیک‌های آنتی باکتریال سعی می‌کنند که از پودرهای بندکشی آنتی باکتریال هم استفاده کنند. این پودرها در مقایسه با سایر انواع از قیمت بالاتری برخوردار هستند.

 پودر بندکشی ضد آب

هدف استفاده پودرهای بندکشی می‌تواند مختلف باشد، اما بدون شک فراهم کردن یک مانع در برابر نفوذ هر گونه نم و رطوبت پای ثابت هر پروژه در هر مقیاس و مکانی است. همه پودرهای بندکشی به میزان مختلف توانایی جلوگیری از نفوذ رطوبت را دارند اما پیشرفت فناوری در این زمینه به ساخت نوع خاصی از پودرهای بندکشی منجر شده است که توانایی ضد آب بودن آن نسبت به سایر خصوصیات آن‌ها می‌چربد. در ساخت این نوع از پودرها اغلب از رزین‌ها استفاده می‌کنند تا علاوه بر ضد آب بودن از مقاومت بالایی هم در برابر سایش برخوردار باشد.

 پودر بندکشی اسیدی

مواد و مصالحی که در ساخت این پودر بندکشی اسیدی به کار برده می‌شود خاصیت منحصر فرد مقاومت در برابر محیط‌ها و سیالات اسیدی را به آن می‌دهد. استفاده از این پودرهای بندکشی به دلیل ویژگی‌هایی که دارند در محیط‌های صنعتی و شیمیایی که امکان تماس با سیالات اسیدی و خورنده وجود دارد توصیه می‌شود.

 

شما در این مقاله با انواع پودر بندکشی آشنا شدید میتونید برای مشاوره وخرید از طریق پشتیبانی با ما در ارتباط باشید .

پیام بگذارید